• Oznamy

k Výchovnému programu Školského klubu detí pri ZŠ Tupolevova 20, Bratislava

školský rok 2020/2021

1.1. Veľkosť ŠKD

Náš ŠKD je súčasťou plno-organizovanej základnej školy. Poskytujeme výchovu a vzdelávanie, mimo vyučovania pre 297 detí 1. - 4. ročníka. základnej školy prijatých do nášho ŠKD. V školskom roku 2020/2021 sme zriadili  12 oddelení, deti zo špeciálnych tried, s poruchami učenia, sú integrované  podľa ročníkov.

Priemerný počet detí v oddeleniach je 25 detí. ŠKD je rozmiestnený v budove školy nasledovne:  v suteréne, v trakte B3 pri 2. bočnom vchode budovy školy, sa nachádzajú 2 miestnosti, 1 herňa a trieda 1. E.  Tri miestnosti ŠKD sú  umiestnené v prístavbe školy na 3. poschodí, kde sú samostatné herne,  7  oddelení ŠKD sa nachádza v trakte B1 v  kmeňových  triedach. Máme spolu 4 herne a  8 oddelení  je po vyučovaní vo svojich triedach. Všetky priestory a herne v ŠKD sú  na dobrej úrovni, vybavené kobercami, slušným nábytkom, spoločenskými a didaktickými hrami, CD prehrávačmi,  stavebnicami, hračkami, interaktívnymi tabuľami.

7. PERSONÁLNE ZABEZPEČENIE

Výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje  na počet prijatých detí do ŠKD v školskom roku 2020/2021  12  vychovávateľov. 4 vychovávateľky (vrátane vedúcej vychovávateľky) vykonali v septembri 2015 1. atestačnú skúšku pre vychovávateľov v Metodickom centre mesta Bratislavy. 3 vychovávatelia majú vysokoškolské vzdelanie s titulom Mgr., 1 vychovávateľka Bc., ostatní majú odborné pedagogické vzdelanie.  Vychovávatelia  sa zúčastňujú kontinuálneho vzdelávania a rozširujú si odborné zručnosti a vedomosti   na inováciu výchovno-vzdelávacieho procesu.

8. MATERIÁLNO-TECHNICKÉ A PRIESTOROVÉ PODMIENKY

ŠKD  má svetlé a čisté priestory. Na kultúre vzhľadu a výzdobe priestorov sa  podieľajú aj  deti ŠKD. Náš školský klub je priestranný, vhodne zariadený, v súčasnosti máme 4  herne, kde sa deti presúvajú bezprostredne po vyučovaní. 8  oddelení  sa nachádza  v kmeňových triedach, kde deti zostávajú po vyučovaní. Je vytvorený priestor a organizácia ŠKD na čiastočný pobyt detí z klasických tried – oddelení v herniach ŠKD, ktoré sú vhodnejšie zariadené a vybavené. Herne aj chodby, kde sa ŠKD nachádza sú pestrofarebne vymaľované, každá herňa má iné farebné dvere, ku nim farebne zladený koberec, vhodný nábytok, stoly a stoličky. Na relaxačné a odpočinkové činnosti využívame koberce,  váľandy, sedačky, kreslá. Priestory  pre nerušenú prípravu žiakov na vyučovanie a realizáciu tematických oblastí výchovy  sú dostatočné.

Chceme postupne zlepšiť technické vybavenie herní tak, aby každé oddelenie ŠKD malo k dispozícii jeden počítač s príslušenstvom. ŠKD má k dispozícii jednu zborovňu, tri kabinety a jeden sklad hračiek. V zborovni ŠKD sa nachádza kopírovací stroj, jeden počítač s tlačiarňou. Každé oddelenie ŠKD má CD prehrávač,  vo všetkých triedach, kde sú oddelenia ŠKD  je interaktívna tabuľa.  Materiálne vybavenie sa postupne dopĺňa podľa potreby.

Priestory  pre nerušenú prípravu žiakov na vyučovanie a realizáciu záujmových aktivít sú dostatočné.

Pre pohybové aktivity môžu deti využívať vonkajší športový areál ( viacúčelové ihrisko s trávnatým  povrchom,  tartanová dráha na atletické disciplíny,  basketbalové ihrisko,  stolnotenisové stoly,  veľkú, malú telocvičňu, posilňovňu  v priestoroch školy.

Vedomosti , schopnosti a zručnosti si deti rozvíjajú prípravou na vyučovanie,  podujatiami  v knižnici, v hudobnej miestnosti, činnosťou vo  výchovno-vzdelávacích a oddychových  aktivitách .