• Akcie a podujatia

     • Akcie a podujatia v školskom roku 2020/2021

     • Vráť tú PET fľašu medzi nás

      V dňoch 3. a 7.6.2021 sa žiaci 7.A a 6.A zúčastnili hry „Vráť tú PET fľašu medzi nás“. Občianske združenie PRESADÍME si pre našich žiakov pripravilo program v podobe spoznávania zákutí Starého Hája a okolia Dunaja. V rámci nášho pobytu v prírode sme svoju pozornosť venovali aj odpadkom, ktoré sme vyzbierali. Na záver sme v podobe výtvarných diel zachytili všetko, čo nás počas dňa oslovilo a čo v nás zanechalo stopu.

      FOTO Z TEJTO AKCIE

       

      Prednáška na tému Šikana a Kyberšikana

      Chceme byť školou, kde sa šikana a kyberšikana netoleruje.

      A prevencia je najjednoduchšou a prvou voľbou ako im predchádzať.

      Preto sme požiadali kpt. Mgr. Gabriela Grísová , ktorá je referent špecialista skupiny prevencie vnútorného oddelenia  Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave V,  o prednášku na práve tieto témy.

      Z hľadiska priestupkového zákona môže šikanovanie napĺňať skutkovú podstatu priestupkov (proti občianskemu spolunažívaniu, proti majetku).

      Z hľadiska trestného zákona môže šikanovanie naplniť skutkovú podstatu trestného činu

      (prečin alebo zločin – ohováranie, nebezpečné vyhrážanie, ublíženie na zdraví, obmedzovanie osobnej slobody, nátlak, vydieranie, lúpež, krádež, poškodzovanie cudzej veci, neoprávnené užívanie cudzej veci).

      Začali sme už 4.júna 2021 so žiakmi 7.A a 7.B triedy. Pokračovať budeme s prednáškami aj v nižších ročníkoch. Aj títo žiaci, žiaľ,  sú s  týmto problémom stále častejšie konfrontovaní. Kyberšikanovanie je jedným z najčastejších negatívnych javov na internete.

       

      Medzinárodný deň detí s mestskou políciou Petržalka

                Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí v utorok 1. júna 2021 zorganizovala Expozitúra mestskej polície Bratislava 5 podujatie pre žiakov 1. ročníka našej školy. Deťom na podujatí prezentovali ukážky práce kynológov mestskej polície. V 30 minútovom bloku žiakov zoznámili so základmi výcviku služobných psov a predviedli sa aj s niektorými taktickými zásahmi – zadržanie páchateľa. Na basketbalovom  ihrisku bolo pripravené mobilné dopravné ihrisko, kde si deti precvičili základy správania sa chodca v cestnej premávke, prechádzanie cez priechody pre chodcov, správanie sa cyklistu v cestnej premávke a jeho výbava, spoznávanie dopravných značiek.

      FOTO Z TEJTO AKCIE

       

       

      Hviezdoslavov Kubín

      Dňa 27.5.2021 sa konalo okresné kolo v umeleckom prednese HVIEZDOSLAVOV KUBÍN dištančnou formou. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci Laura Melichárová a Maroš Všetečka (7.B).  Laura Melichárová sa umiestnila na 2. mieste. Za toto umiestnenie je srdečne gratulujeme.
       

      Sladká pomoc

      Naša škola sa zapojila do projektu misijných diel, SLADKÁ POMOC.

      Od pondelka 17. mája 2021 pre Vás máme pripravené chutné čokoládky vyrobené na Slovensku. Zakúpením čokolády v hodnote minimálne 50 centov, zlepšíte život detí v chudobných krajinách - v Keni, Rwande, Etiópii a Ugande. Názov krajiny v ktorej deťom pomôžete je napísaný priamo na čokoláde.

      Táto čokoláda je 2krát dobrá, pretože je chutná pre Vás a jej zakúpením pomôžete deťom, ktoré sú chudobné. Peniažky z projektu Sladkej pomoci sa používajú na zdravotnú starostlivosť, budovanie škôl a zabezpečovanie školských pomôcok i obedov pre deti, ktoré bez našej pomoci do školy chodiť nemôžu.

      Želáme Vám dobrú chuť z dobrej čokolády a ešte lepší pocit z pomoci deťom v Afrike, ktoré to potrebujú.

       

      Vesmír očami detí


      GRATULUJEME žiakom Jakubovi Valovičovi (3.A) a Viole Važanovej (9.B) k POSTUPU ich výtvarných prác v súťaži VESMÍR OČAMI DETÍ z okresného kola do FINÁLE celoslovenského kola. 

       

      Žiakov pripravili p.uč. Z.Hubinová a Z.BulafčíkováVýkresy do súťaže maľovali triedy 3.A, 3.B, 5.C, 7.B a 9.B. 

       

      Zasadnutie poroty sa bude konať v prvej polovici mája 2021. 

       

      Výstava víťazných a vybraných prác celoslovenského kola bude inštalovaná v priestoroch Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Ďakujeme za reprezentáciu našej školy a držíme palce.


       FOTO Z TEJTO AKCIE

       

       

      Novodobo so Shakespearom

                   

      Novodobo so Shakespearom je súťaž v prednese poézie, prózy a v speve v anglickom jazyku. Je určená pre žiakov 2. stupňa petržalských základných škôl. Táto súťaž má v Petržalke veľmi dlhú tradíciu a vysokú úroveň. Na ZŠ Tupolevova 20 sa uskutočnil už jej 16. ročník.

      Tentokrát súťaž prebehla online. 26 žiakov z 9 petržalských škôl si pripravilo nahrávky vo svojich kategóriách a do 26.4.2021 ich odoslalo. Porota zložená zo skúsených učiteľov ANJ sa takisto stretla online a nahrávky 30.4. vyhodnotila. Teší nás, že aj v tejto modernej, uponáhľanej dobe sa nájdu žiaci ochotní pochopiť a naučiť sa text v cudzom jazyku a predniesť ho tak, aby to bolo zážitkom pre poslucháčov.

      Ocenených bolo 17 žiakov. Vydavateľstvo MEGABOOKS zabezpečilo pre každého žiaka knihu online.

      Naši žiaci opäť výborne reprezentovali.

      V kategórii ml. žiaci v prednese poézie sa na 2. mieste umiestnil Simon Trangel5.B a v kategórii st. žiaci na 1. mieste Charlotte Semeráková zo 7.B a na 3. mieste Maroš Všetečka tiež zo 7.B.

      próze sa v kategórii st. žiaci na 1. mieste umiestnila Michaela Bíliková takisto zo 7.B a v kategórii spev ml. žiaci sa na 2. mieste  umiestnila Tereza Hrnčiarová zo 6.C.  

      Víťazom a pani učiteľkám, ktoré súťažiacich pripravovali blahoželáme. Žiakov Hrnčiarovú a Bílikovú pripravovala p. Jančiová a žiakov Všetečku, Semerákovú a Trangela p. Gambaľová.

      Tešíme sa na ďalší ročník.

      Celkové výsledky sú uverejnené na webovej stránke našej školy.

       

      Eva Gambaľová, predseda odbornej komisie súťaže                         V Bratislave, 5.5.2021

       

      Celkové výsledky súťaže

       

       


      Online stretnutie 3.B s MK Furdekova
      Naša 3.B trieda s p.uč. Zuzanou Bulafčíkovou mali dnes 12.3. zaujímavú hodinu čítania. Keďže sa stále učia doma, knižnica prišla do ich detských izbičiek. Mali totiž online stretnutie s MK Furdekova na knihu : DENIS A JEHO SESTRY. Viedla ho pani knihovníčka Zuzana Haviarová, za čo jej pekne ďakujeme. Knihu čítame spolu s Osmijankom (celoslovenský projekt) a prečítali sme si ju online po večeroch pred spaním. Najskôr čítala len pani učiteľka, neskôr sa pridávali aj deti... Dnes začíname vypracovávať úlohy v Osmijankovom pracovnom zošite.

       

      FOTO Z TEJTO AKCIE

       

       

      Varíme jedlá na vybrané slová
      Naša trieda 3.B sa učí na online hodinách SJ vybrané slová a jedného dňa dostali zaujímavú DÚ. Nebola to klasická písomná DÚ, ale museli spolu s rodičmi uvariť rozličné jedlá na vybrané slová ryža a bryndza. Samozrejme, že museli rodičom pomáhať, nielen degustovať. :)) A tu je ukážka jedál nádejných kuchtíkov... Varili ryžu, zeleninové rizoto, indické kari rizoto, ryžový nákyp, bryndzovú nátierku, pagáčiky, bryndzový slaný koláč, polievku - demikát, halušky a pirohy s bryndzou. Mňam.

       

      FOTO Z TEJTO AKCIE

       

       

      Karneval v 5.A

       

      Vždy bola na škole  okrem učenia aj  zábava. A preto sme sa o to  pokúsili aj tento zvláštny rok. Dohodli sme sa na karnevale, v utorok 23.2.2021 poobede. 

      A veru sa na obrazovke zišlo všeličo.  Zvieratká, veci, aj  mimozemšťania. Spolu sme si zaspievali, zatancovali. Dokonca sa zapojili aj mladší súrodenci.

      A bolo to supeeer.

       

      FOTO Z KARNEVALU

       

       
      Základy práce s micro:bitom
       
      Dňa 19.2.2021 sa 25 žiakov z 8.A a 8.B triedy zapojilo do online workshopu Základy práce s micro:bitom, ktorý prebieha v rámci projektu ENTER. Cieľom worhshopu bolo ukázať žiakom, že aj programovanie vie byť zábavné.
      Téma bola: "Začíname s micro:bitom" blokové programovanie 
      Na workshope sa zoznámili s micro:bitom, s jeho základnými funkciami. Ukázali si niekoľko jednoduchých úloh na simulátore micro:bitu
      Žiaci, ktorí mali záujem o podrobnejšie informácie k micro:bitu, si ich môžu vyhľadať na stránkach:

      FOTO Z TEJTO AKCIE

       

      Spoznaj naše remeslá

      Dňa 17.2.2021 sa trieda 4.B zúčastnila v rámci online - vyučovania prezentácie s názvom Spoznaj naše remeslá. Prezentáciu si pre nás pripravila pani Martina Mihelová z knižnici na Vyšehradskej ulici. Spoznali sme ako sa kedysi vyrábali rôzne odevy a doplnky.

      FOTO Z TEJTO AKCIE

       

      Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

      Žiaci 1. stupňa našej základnej školy sa zapojili do celoslovenskej zbierky, ktorej cieľom bolo potešiť tieto Vianoce seniorov, ktorí nečakajú od nikoho darček.

      Žiaci z 1.A, 1.E, 2.A, 2.C, 3.A, 3.B spolu s učiteľmi a vychovávateľkami vytvorili alebo priniesli už z domu vytvorené krabice, ktoré sme odovzdali do domovov pre seniorov a to RAFAEL dom n. o. a OZ Stopa a OZ Prima. Spolu sme odovzdali 45 krabíc.

      Veríme, že vyčaria úsmev a zahrejú pri srdci obdarovaných.

      Foto z tejto akcie

       

      EURÓPSKA NOC VÝSKUMNÍKOV

      DŇA, 27.11. 2020, prebehlo podujatie s názvom „Európska noc výskumníkov“. Tento festival vedy bol vzhľadom na súčasnú situáciu sprístupnený online, ale to mu rozhodne neubralo na atraktívnosti.

      Pod tohtoročným mottom „Veda bez hraníc“ nás čakali zaujímavé prednášky, diskusie a projekty, ktoré si naši žiaci môhli počas celého dňa (až do 21:45) pozrieť na https://online.nocvyskumnikov.sk/.

      Naša škola sa zapojila aj do takzvaného „Vedeckého kuriéra“ a boli nám zaslané pomôcky na realizovanie zaujímavých pokusov z biológie. Žiaci si po návrate do školy budú môcť vyskúšať izolovanie vlastnej DNA, či kultivovanie baktérií.

       

      HOVORME O JEDLE

      Naša škola sa zapojila do súťažno-vzdelávacej aktivity Hovorme o jedle. Počet zapojených žiakov našej školy bol 308. Žiaci spolu s učiteľmi spracovali všetky vyhlásené témy:

      Prvý deň
      1. Vyhlásená denná téma: Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky
      2. Vyhlásená denná téma: Ako nasýtiť svet?

       

      Druhý deň
      1. Vyhlásená denná téma: Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov
      2. Vyhlásená denná téma: Potravinový odpad


      Tretí deň
      1. Vyhlásená denná téma: Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek
      2. Vyhlásená denná téma: Potraviny na cestách a ich vplyv na životné prostredie


      Štvrtý deň
      1. Vyhlásená denná téma: Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny
      2. Vyhlásená denná téma: Podvody s potravinami


      Piaty deň
      1. Vyhlásená denná téma: Cukry, tuky, soľ
      2. Vyhlásená denná téma:
       Jedz a hýb sa

       

       

      Žiačky 6.A triedy: Brezovská Laura, Mičková Stella, Noščáková Alžbeta, Vrábľová Barbora, Zápražná Zuzana, Kozubavá Lucia  zaujala téma Ako nasýtiť svet.
      Rozhodli sa tému poňať netradične: položili si otázku ako riešia stravovanie chudobní? Spoliehajú sa na našu pomoc? Aké sú stratégie ich prežitia a vôbec - ako sa na nás pozerajú?

      Zaujalo ich, že o tejto téme existuje odborná literatúra a všimali si chudobné komunity v našom okolí. Výsledkom bolo pre nich objavanie možnosti využitia potravín a zvyškov, o ktorých predtým nemali poňatia.

      Zároveň svojou prácou pochopili a získali oveľa viac - začali rozumieť tým, ktorí nemajú dostatok prostriedkov na základné potraviny a meniť svoj postoj k nim.

      Táto ich práca bola ocenená 1. miestom.

      Tu si môžete pozrieť víťaznú prezentáciu

       

       

      Vtáčie búdky a kŕmidlá

       

      Žiaci a žiačky z 3.A Ninka O., Amálka, Sárka, Alex V., Elizabet, Denis a Oliver, so svojimi rodičmi vyrobili vtáčie búdky a kŕmidlá, ktoré priniesli do školy a spoločne sme ich pripevnili na stromy v areály školy. S inštaláciou nám prišiel pomôcť aj otecko Ninky.

       

      Na hodine Vlastivedy sme preberali učivo - Naša obec, kde sme sa rozprávali, že aj menšie deti vedia pomôcť zlepšiť svoje okolie školy alebo bydliska. A ako môžeme vrátiť užitočné spevavce a menšie vtáčiky do blízkosti našich obydlí.

       

      Búdky a kŕmidlá budeme spoločne sledovať, či sa tam vtáčiky "udomácnili" a či v zime budú chodiť ku kŕmidlám zobkať semienka.
      tr.uč. Zuzana Hubinová

       

      Foto z tejto akcie